NEXO Z1 - pendant vertical - 50cm - red terracotta - 4000K - SKU 5226
The Nexo collection features lamps crafted from ribbons using the ribbon wrapping technique. It combines subtlety, craftsmanship, and contemporary design. Each lamp offers a unique interplay of light and texture, crafted with meticulous attention to detail. Available in five colors that will harmoniously complement any interior while harmonizing with nature: terracotta red, white, sage green, denim blue, and sand beige.
Please specify your desired color when ordering.
- terracotta red
- white
- sage green
- denim blue
- sand beige
Lamps with a 4000K light color.
Scattered light.
| SKU | 5226 |
|---|---|
| EAN | 5903689952262 |
| Family | Nexo |
| Power supply | ~220-230V |
| Light sources | 2x led tapes |
| Power | 49W |
| Colour temperature | 4000K |
| Luminous flux | 6400lm |
| Transformer | Equepped |
| IP | IP 20 |
| Material | Painted steel, fabric |
| Colour | Red terracotta |
| Guarantee | 5 years |
Download catalog
| Name | Date | Size |
| im_nexo_z1,_z2.pdf mounting instruction | 2025-10-08 11:44 | 203.77 KB |
| modele_3d_nexo_z1,_z2_-_5226,_5227.zip 3d models | 2025-10-08 11:45 | 11559.39 KB |


















