NEXO G - table lamp - red terracotta - 4000K - SKU 2039
The Nexo collection features lamps crafted from ribbons using the ribbon wrapping technique. It combines subtlety, craftsmanship, and contemporary design. Each lamp offers a unique interplay of light and texture, crafted with meticulous attention to detail. Available in five colors that will harmoniously complement any interior while harmonizing with nature: terracotta red, white, sage green, denim blue, and sand beige.
Please specify your desired color when ordering.
- terracotta red
- white
- sage green
- denim blue
- sand beige
Lamps with a 4000K light color.
Scattered light.
| SKU | 2006 |
|---|---|
| EAN | 5903689920063 |
| Family | Merezi |
| Power supply | ~220-230V |
| Light sources | 2x led tape |
| Power | 15W |
| Colour temperature | 3000K |
| Luminous flux | 2100 lm |
| Transformer | Equepped |
| IP | IP 20 |
| Material | Brass |
| Finish | Patinated |
| Guarantee | 5 years |
Download catalog
| Name | Date | Size |
| model_3d_nexo_g_-_2039.zip 3d models | 2025-10-08 12:16 | 11770.26 KB |















